Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24317)

Општества во криза раѓаат насилни деца

Реакциите од последното соочување на македонското општество со најординарната форма на врсничко насилство - две девојчиња, деветоодделенки во училиште во Неготино, брутално тепаат трето...

Маратонците го трчаат деветтиот круг

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел,...

Џејмс Коми: Трамп е морално неспособен за претседател

Американскиот претседател Доналд Трамп е морално неспособен да управува со земјата, порача поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. - Не верувам во тие истории...

Дипломатска офанзива за поддршка на нападите во Сирија

Со нацрт-резолуцијата на САД, Британија и Франција се бара од ОН да се обидат да го заживеат преговарачкиот процес, да прифатат примирје и да...

Извештајот на ДЗР за Карпош испратен до ОЈО и до финансиската...

По барање на општината Карпош, Државниот завод за ревизија (ДЗР) изврши проверка на работата на општината во изминатите години и констатира низа нерегуларности и...

Несреќата со детето на улицата Борис Сарафов го забрза поставувањето семафори

По сообраќајката на улицата Борис Сарафов десетгодишното дете доби скршеница на черепот, крвавење во мозокот и повредено рамо, но е надвор од животна опасност Снежана...

„Хибрид кинетик“ ги презентира концептите за моделите „К350“ и „Х500 седан“

Стартап-компанијата „Хибрид кинетик“ од Кина ги презентира своите најнови прототип-модели на електрични возила. Станува збор за луксузни автомобили што се очекува да пробијат на...

По Баерн и по Сити, предвремена титула и за ПСЖ

ПСЖ и во отсуство на повредениот Нејмар го декласира ланскиот првак Монако (7-1) во дербито на колото со што ја освои фудбалската шампионска титула...

„Ксинг мобилити“ најави електричен суперавтомобил побрз и од „тесла роудстер“

Со информациите дека „тесла роудстер 2020“ ќе има неверојатно забрзување од 0 до 100 километри на час за 1,9 секунда, тајванската фирма „Ксинг мобилити“,...