Ознака: „Дизни“

Три работи забранети во сите детски филмови на „Дизни“

Класичните детски филмови содржат трауматизирачки сцени, како што се глутница хиени што планираат убиство во „Кралот лав“ или ловец што се подготвува да ја...

Роботското бебе Грут наскоро ќе шета низ парковите на „Дизни“

Инженерите на „Дизни“ објавија снимка од новиот робот, кој наскоро ќе се појави во парковите на „Дизни“. Роботот всушност е верзија на бебето Грут од...

Дворецот „Ноишвајнштајн“ – инспирација за логото на „Дизни“

Дворецот „Ноишвајнштајн“, кој се наоѓа во германската покраина Баварија, е меѓу најпосетуваните туристички атракции во Европа, бидејќи годишно тука доаѓаат по 1,3 милион луѓе....

„Дизни“ се најде во средиштето на политичката битка околу задолжителната вакцинација

Имунизацијата на вработените прекината по забраната на Флорида Компанијата „Дизни“ привремено ја запре задолжителната вакцинација за вработените во забавниот парк на Флорида, откако гувернерот и...

„Дизни“ го реши спорот со Скарлет Јохансон за филмот “Црна вдовица“

Компанијата „Волт Дизни“ и актерката Скарлет Јохансон го решија својот правен спор што произлезе од објавувањето на суперхеројскиот филм на „Марвел“, „Црна вдовица“, соопштија...

Не стивнуваат реакциите по ставот на „Дизни“ за тужбата на Скарлет...

Четири организации заговорници за еднакви можности на жените во филмската индустрија – Women in Film, Los Angeles, ReFrame и Time’s Up – издадоа заедничко...

Холивудска агенција го критикува „Дизни“ во спорот за „Црна вдовица“

Една од најголемите холивудски агенции за таленти во петокот (30 јули) упати остри критики на сметка на филмското студио „Дизни“ во ескалирачкиот јавен спор...

Скарлет Јохансон го тужи „Дизни“ поради стримувањето на „Црна вдовица“

Скарлет Јохансон, ѕвездата на блокбастерот „Црна вдовица“, ја тужи компанијата „Дизни“ за прекршување на договор, откако го емитуваше филмот за суперхероината на својот стриминг-сервис...

„Лука“ – волшебна приказна за растењето на „Дизни“

Анимираниот филм на „Дизни Пиксар“, „Лука“, е сместен во прекрасен приморски град на италијанската ривиера и ја раскажува приказната за едно младо момче што...

„Волт Дизни“ отпушта 28 илјади работници поради пандемијата

Компанијата „Волт Дизни“ отпушта 28.000 работници во САД поради пандемијата на коронавирус. Укинувањата на работните места се однесуваат најмногу во тематските паркови на компанијата,...