Ознака: дизајнери

Нови дизајнери во „Лабораториум“

Денеска напладне во изложбениот салон и заедница на македонски дизајнери и занаетчии „Лаб дизајн маркет“ ќе се одржи промоција на новите дизајнери што ќе...

Отворен повик за дизајнери и за занаетчии

„Лабораториум“, новиот културно-едукативен центар во Скопје, објавува отворен повик до сите дизајнери и занаетчии што изработуваат производи и нудат услуги во полето на текстилот,...

Голем осмомартовски базар на македонски уметници и дизајнери

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, од 4 до 8 март, „Скопје сити мол“ го организира големиот осмомартовски базар „За сите посебни дами...

Осветлувањето на домот влијае на расположението

Дизајнерите на ентериер велат дека кога ќе дојде време да го реновираме просторот во кој живееме, најдобро е да му пристапиме како да составуваме...

Познатите модни дизајнери донираат маски во болниците

Популарните модни куќи „Гучи“, „Сен Лорен“ и „Баленсијага“ ќе им обезбедат на европските здравствени установи неколку милиони медицински маски како дел од напорите за...

Најчудниот футуристички автомобил направен досега

Низ годините, светските автомобилски дизајнери имаат направено разни чудни автомобили. Еден од најчудните што е направен во изминативе години претставува автомобилот наречен „ло Рес“....

Осум ревии, 28 европски дизајнери, обединета мода на „Моден викенд“

Изминатите три дена публиката можеше да го погледне изложбениот салон „Обединета мода“, собирајќи дваесет и осум интернационални дизајнери и брендови од седумнаесет земји на...

„Моден викенд“ со 28 дизајнери и со брендови од Европа

Традиционално со нови колекции и ревии ќе се претстават како млади и перспективни имиња така и етаблирани ѕвезди од државата и од регионот Изложбен салон...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

„Моден викенд Скопје“ ќе обедини 36 регионални и дизајнери од Европа

„Моден викенд Скопје“, кој е дел од интернационалното здружение што го реализира проектот „Обединета мода“, објавува отворен повик за сите домашни и регионални дизајнери,...