Ознака: Дејан Пројковски

Публиката одушевена од новата претстава на Дејан Пројковски

Во Велес премиера на „Нема струја на електричниот стол“ Премиерата на претставата „Нема струја на електричниот стол“ од Александар Секулов, во режија на Дејан Пројковски,...

„Ана Kаренина“ на Пројковски победник на „Денови на Нушиќ“

На 39-то издание на престижниот театарскиот фестивал „Денови на Нушиќ“ во Смедерево, Србија, свечено беше прогласен победникот на фестивалот, претставата „Ана Каренина“ според романот...

Прва проба за „Инферно“ во режија на Дејан Пројковски

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ги започна пробите за претставата „Инферно“, според „Пеколот“ од Данте Алигиери, во режија на Дејан Пројковски. Покрај...

Компромисот е почетокот на краjот на театарот

Последните години тргнувам да правам театар со идејата да направам претстава што ќе зборува за човекот денес. Во што верува современиот човек? Има ли...

Пројковски ја поставува „Дервишот и смртта“ во Бања Лука

Дејан Пројковски во регионот е познат по тоа што работел големи спектакли, како што се „Ана Каренина“ во Нови Сад и „Браќа Карамазови“ во...

„Шекспиријада“ на студентите од ЕФТА во Велешкиот театар

На Малата сцена на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес утревечер со почеток во 20 часот ќе гостува испитната претстава „Шекспиријада“ на студентите по актерска...

„Театарски оскар“ за „Орестија“ на Пројковски во Загреб

Како што пренесе и посочи агенцијата Хина, наградите „хрватско глумиште“ се нарекуваат и „театарски оскари“, а за театарските работници претставуваат посебно признание бидејќи ги...

Овации и долг аплауз за „Буре барут“ на Пројковски во Црна...

Премиерата на претставата „Буре барут“ на Дејан Дуковски, во режија на Дејан Пројковски, која беше изведена на 12 октомври, на Големата сцена на Црногорското...