Ознака: демократи

Демократијата треба да се реформира за да се заштити

Секои четири години гласаме за кандидати за кои многу малку знаеме, во процес посредуван од политичките партии, кои се уште помалку демократски. Затоа не...

Сандерс и Бутиџиџ се издвојуваат во трката кај демократите

Резултатите од Њу Хемпшир, исто како и од Ајова, нудат добар увид во динамиката на претстојната предизборна трка, пренесува Би-би-си Сенаторот Берни Сандерс оствари тесна...

Демократите сѐ уште бројат гласови, засега води Бутиџиџ

Демократите во Ајова сѐ уште не ги пребројале сите гласови, но на основа од 71 отсто гласачки места, во трката за претседателски кандидат, води...

Се разгорува изборната трка кај демократите

На најновата дебата на Демократската партија доминираа прашањата од меѓународната политика, а потенцијалните кандидати меѓу себе разменија серија остри критики. Сепак, бизнисменот Том Стајер,...

Судир меѓу Трамп и демократите во Конгресот

Се очекуваше вчера конгресмените да го изгласаат барањето за импичмент на шефот на Белата куќа, по што процесот се сели во Сенатот, каде што,...

Трамп: Ова е самоубиствен марш за демократите

Американскиот претседател Доналд Трамп ја нарече одлуката на Претставничкиот дом на Конгресот да изгласа негов импичмент „самоубиствен марш“ за Демократската партија, во говорот што...

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на САД, Доналд Трамп. Правосудниот одбор...

Трамп нема да загуби од демократите, туку од трговската војна со...

Њузвик Претседателот Доналд Трамп ќе ја темели својата кампања за втор мандат на силната економија. Невработеноста е на најниско ниво во последните 50 години. Бирото...

Одобрена колицијата меѓу демократите и Движење 5 ѕвезди

Членовите на италијанската партија Движење 5 ѕвезди денес ја поддржаа предложената коалиција со опозициската Демократска партија, отворајќи го патот за формирање на новата влада...

Трамп ги поздрави републиканците што не ја поддржаа резолуцијата за расизам

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази задоволство и ги поздрави членовите на Републиканската партија во Претставничкиот дом, кои речиси едногласно се искажаа против резолуцијата за...