Ознака: дело

Барелјеф од бронза можеби крие дело на Да Винчи

Во книгата „Тајната на белградската Мадона - тестамент на убавината на Леонардо да Винчи“ на Веселин Церовиќ е раскажана епизода во која случајно во...

Заев: Словенија и земјите од Вишеград потврдуваат дека сѐ уште има...

Ако некој заслужил да добие поддршка на следниот чекор на патот кон ЕУ, тоа е Северна Македонија и важно е што Словенија, заедно со...

Конкурс за оригиналнo прозно дело за тинејџери

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје распишуваат Конкурс за оригиналнo прoзно дело за тинејџерска возраст. Пријавените прозни дела може да бидат во жанрот...

„Божествена комедија“ и денес ги воодушевува читателите

Седумстотини години од култното дело Почна одбележувањето на големата годишнина на Данте Алигиери, 700 години од завршувањето на неговата бесмртна „Божествена комедија“, а истовремено и...

Затворска казна за уништено дело на Пикасо

Во Лондон е осуден човекот што уништи слика од Пабло Пикасо вредна 20 милиони фунти, која беше изложена во галеријата „Тејт модерн“, јавува Би-би-си. Шакил...

Уметничко дело, не допирај!

Интернетот како највлијателен медиум, сериозно дезориентиран меѓу загубените вредносни системи и пазарното работење, често создава публика со квазиобразованост, а не со знаење. Најголема жртва...

Градењето на новото дело на Атанас Атанасоски достапно онлајн

Идејата за проектот „Пејзажни фасцинации 20“ на Атанасоски се надоврзува на неговите претходни проекти, во кои концепцијата се темели на монохромијата, минимализмот, математиката -...

Делото на Хокни со базен продадено за 27,4 милиони евра

Делото „Сплеш“ на Дејвид Хокни, една од неговите најкарактеристични слики со базен, е продадено за 23,1 милиони фунти (27,4 милиони евра) во аукциската куќа...

Итност за утопија

Кон изложбата „Сè што ни е заедничко“, Музеј на современа уметност, Скопје. Куратори: Мира Гаќина и Јованка Попова Концептот „Сè што ни е заедничко“, презентиран...

Дело од композиторот Михаило Трендафиловски во Брисел

На 4 февруари оваа година, во реномираната сала „Флаже“ во Брисел, ќе се одржи камерен концерт во рамките на проектот „Европски оркестар на современи...