Ознака: дело

Томислав Османли добитник на „Донат“ за животно дело

На литературна свеченост одржана во Задар беа доделени годишните награди „Донат“ и „Горан Бујиќ“, кои ги доделува задарскиот оддел на Хрватското книжевно друштво. Лауреати...

Асимилација на дело!

Асимилаторниот удар се прави врз малцинствата за да се прикаже дека во соседните држави на Македонија има само „бугарско малцинство“, со аналогија дека и...

За ваташкиот непребол…

Приказ на делото „Мемоари - сеќавања“ По повод 80 години од стрелањето на 12-те ваташки младинци м-р Александар Јорданоски Публикацијата „Мемоари - сеќавања“ се издава по повод...

Промоција на последното дело од Петре Бакевски – „Нова Атлантида“

Последното дело од истакнатиот македонски писател Петре Бакевски, „Нова Атлантида“, кое е во издание на „Арс либрис“, дел од „Арс ламина – публикации“, ќе...

Ламбе Алабаковски признал дека го подметнал пожарот во клубот „Ванчо Михајлов“,...

Од СВР Битола информираат дека на денес од страна на полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола e лишен од слобода...

Чувар на музеј во Москва му доцртал очи на уметничко...

Чуварот на музејот посветен на Борис Елцин во Москва, од здодевност му доцртал очи на уметничкото дело „Три фигури“ на уметницата Ана Лепорскаја. Кога...

Македонизмот на дело

Ова е трето продолжение на една, чинам, колумна без крај, поттикната не од еден проглас колку од споменувањето на две идеи, кои досега изгледаа...

Откриено скриено дело на Пикасо

Со помош на денешната модерна технологија, научниците открија дека сликите на славниот шпански сликар Пабло Пикасо кријат целосно непознати слоеви и слики. Компанија специјализирана...

Ветувањата на дело

Максимално треба да се реализираат проектите и идеите што се во планот, а помалку да се троши за работи што генерираат долгови, но не...

Спасовски за „Дело“: Полесно ќе ја одбраниме Европа од криминалот ако...

Мигрантската криза и илегалните миграции, борбата со организираниот криминал и сите други форми на криминал, патот на балканските држави кон ЕУ и нивната улога...