Ознака: гласачки ливчиња

ВМРО-ДПМНЕ бара ДИК рачно да ги преброи гласачките ливчиња

ОБСЕ и ОДИХР констатираа правна несигурност на овие избори, ДИК рачно да ги преброи ливчињата, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Тој тврди дека ВМРО-ДПМНЕ...

Хакери предизвикаа хаос во издавањето на гласачки ливчиња за изборите за...

Хакерски напад врз компјутерските системи на градот Виена предизвика хаос во издавањето на гласачки ливчиња за претстојните избори за Европскиот парламент. Најпрво, илјадници барања проголта...

Почна дистрибуцијата на гласачките ливчиња до ОИК за референдумот

Од печатницата „Киро Дандаро“ од Битола утрово почна дистрибуцијата на гласачкиот материјал за референдумот за името закажан за вo недела.  Претседателот на Државната изборна комисија...

„Киро Дандаро“ ќе ги печати гласачките ливчиња за 13 милиони денари

Државната изборна комисија го утврдува изгледот на гласачкото ливче за референдумот закажан за 30 септември, откако реши ливчињата за ги печати печатницата „Киро Дандаро“...