Ознака: геноцид

Културниот геноцид (не)скриен во Преспанскиот договор

Културниот геноцид (културоцидот) содржан во Преспанскиот договор треба да биде можеби појдовната точка за нашата проактивна дипломатска офанзива за разобличување на спогодбата и негово...

Резолуција за македонскиот културен геноцид

Во денешниов есеј ќе се осврнам на културниот геноцид врз Македонците што македонските политичари го направија со потпишувањето на билатералните договори со Бугарија и...

Британија е светски рекордер во геноцид

Неодамна британскиот амбасадор во Белград, Едвард Фергусон, даде интервју за весникот „Политика“ во кое се осврна на прашањето за таканаречениот геноцид во Сребреница, кој...

За дехуманизацијата и културниот геноцид

Со дехуманизацијата е поврзан и концептот културен геноцид. За македонскиот културен геноцид што започна во 2016 година и сѐ уште трае сум пишувал и...

Геноцид на скопјани

Многумина стари скопјани се жалат дека Скопје ја изгуби душата. Јас велам, не. Скопје стана душегупка. Град што ги убива жителите. Забрзано и сигурно....

Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи...

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг одлучи дека Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот во Газа, вклучително...

Дали е возможна поезијата по идентитетскиот геноцид над Македонците

Драматичното прашање на нашата денешна колумна, драг читателу, од поодамна го имав тематски скицирано во мојата колумнистичка тетратка, кога видов дека во првата колумна...

Три групи за човекови права поднесоа тужба против Израел за „геноцид“...

Три палестински групи за човекови права поднесоа жалба до Меѓународниот кривичен суд (МКС), повикувајќи го телото да го испита Израел за „апартхејд“ како и...

Европарламентот ја прогласи за геноцид гладта во Украина во 30-тите години...

Европскиот парламент денеска го прогласи за геноцид гладот ​​во Украина предизвикан од Советите во 1930-тите, кога поради недостиг на храна загинаа неколку милиони луѓе. Во...

Албанскиот Парламент на 7 јули ќе изгласа Резолуција за осуда на...

Албанскиот Парламент, пред 11 јули, кога се одбележува геноцидот врз 6.838 Бошњаци, егзекутирани од српската војска, ќе расправа и ќе изгласа Резолуција за осуда...