Ознака: Гардијан

„Гардијан“ ја препорачува Македонија како летна дестинација

Македонија е меѓу петте балкански држави што британски „Гардијан“ ги препорачува како дестинации за летен одмор што заслужуваат да бидат „откриени“. Во написот опишани...

Робот напиша колумна за „Гардијан“

Во колумната се наведува дека мисијата на статијата е сосема јасна: да се убедат што повеќе човечки суштества да не се плашат од вештачката...

Иновации што го сменија фудбалот засекогаш

Броди, Видоусон и Колман ќе бидат запаметени по трајните иновации што го сменија фудбалот и го издржаа тестот на времето, измислувајќи ги мрежите на...

Куршуми, тепање, солзавец и дезинфекција со средство за белење

Најекстремни карантински мерки во светот Државите во светот воведоа различни карантински мерки во обид да го спречат ширењето на коронавирусот, а милијарди луѓе во моментов...

Почна виртуелното фудбалско првенство на Шпанија

Викендов по еден играч од секој клуб ќе се натпреварува на виртуелното национално првенство на конзоли за игри, натпреварите ќе одат во живо на...

Воени игри меѓу Русија и Турција во Сирија

Најавената средба меѓу Путин и Ердоган се очекува да го определи исходот од опасната геополитичка игра во Сирија. Таа може да не даде резултати,...

„Гардијан“: Макрон испраќа воени бродови на Медитеранот поради турските агресии

Францускиот претседател, Емануел Макрон, одлучи да размести воени фрегати во источниот Медитеран поради растење на тензиите меѓу Атина и Анкара за регионалните енергетски резерви. Грчкиот...

„Гардијан“ го избра најдобриот филм на 21 век

Според мислењето на критичарите од медиумот „Гардијан“, кои составиле листа од 100 најдобри филмски остварувања од 2000 година до денес, најдобриот филм на 21...

Нешто е расипано во Кан!

Филмската критичарка Лесли Фелперин на британски „Гардијан“ го критикува фестивалот за заложбите против секаков вид дискриминација, кои, според неа, се само декларативни, а во...

Новинар на „Гардијан“ притворен во Скопје

„...Цел одред од заптии чекаше во хотелот под команда на еден капетан... Една личност, што не можев да ја препознаам, излезе од заседа и...