Ознака: Гамбит Асеко СЕЕ

Гамбит Асеко СЕЕ почна со пораз и со победа

ШАХ - ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП ВО АВСТРИЈА Во првото коло на ЕКК за шахистки, единствениот македонски претставник загуби од Памхаген (0,5-3,5), во второто убедливо славеше...

Гамбит Асеко СЕЕ е женски шаховски првак на Македонија

Женското екипно првенство, прво од осамостојувањето на Македонија, секако е за поздравување и е во насока на развој на женскиот шах во Македонија, вели...

Алкалоид со четвртото место го задржа континуитетот на врвот на ЕКК

На Европски клупски куп во Улцињ, македонскиот шампион по седум одиграни кола освои 10 бода, додека нов шампион првпат стана Обиетиво Рисарцименто од Италија Шахистите...

Минимален пораз на Гамбит Асеко СЕЕ

Шахистките на Гамбит Асеко СЕЕ (2.222, рангирани 11-ти пред турнирот), во четвртото коло загубија со 1,5-2,5 од српскиот претставник Јелица ПЕП (2.254, рангиран 9-ти),...

Во дербито, Алкалоид минимално поразен од Медни Всадник

Шахистите на македонскиот првак Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред турнирот), во дерби-дуелот од третото коло на Европскиот клупски куп (ЕКК) во Улцињ...

Првото коло без изненадувања, победија сите кандидати за титулата

Алкалоид, рангиран прв пред почетокот на Европскиот клупски куп во шах, го совлада белгиски Ешикер Мосан, со 5-1, а победија и руски Медни Всадник,...

Гамбит Асеко СЕЕ освои седум младински титули

Гамбит Асеко СЕЕ од Скопје е најуспешен клуб на првенството на Македонија за млади во шах (од осум до 18 години), кој се одржа...

Трет голем шаховски настан годинава во Македонија – ЕП во забрзан...

За ЕП во Скопје, кое треба да почне на 6 декември, досега се пријавени 290 шахисти, а во двете конкуренции (забрзан и брз шах)...

Успехот на Гамбит Асеко СЕЕ – круна на плодна шаховска активност

Нашите настапи на овие реномирани турнири (ЕКК) секогаш беа во контекст да им се даде пример на младите шахисти каде и како треба да...

Успешен почеток на Алкалоид и Гамбит Асеко СЕЕ

Европскиот шаховски првак од 2017 и вицепрвак од 2018 година, скопски Алкалоид, рангиран прв (просечен рејтинг 2.741 поени) на 34. Европски клупски куп (ЕКК),...