Ознака: Волфганг Соботка

Мицкоски: Му кажавме на Соботка за „трас, трас-методот“ за носење на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медумите кажа дека на средбата со претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка, станало збор и за...

Пендаровски и Соботка разговараа за европската перспектива и миграцијата

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Националниот совет на Парламентот на Република Австрија, Волфганг Соботка. На средбата стана збор за севкупните билатерални односи...

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилитетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој кој ги блокира пристапните...

Соботка: ЕУ ќе ги награди вистинските чекори

Промените на Уставот што се потребни за промена на името претставуваат момент на парламентаризам и потребни се храбри чекори. Разбирам дека ова не е...

Соботка: Потребни се храбри одлуки, ЕУ ќе ги награди вистинските чекори

Промените на Уставот што се потребни за промена на името, претставуваат момент на парламентаризам и потребни се храбри чекори. Разбирам дека ова не е...