Ознака: воен удар

Обидот за воен удар во Боливија – заврши со апсење на...

Обидот за воен удар во Боливија заврши со апсење на неговиот организатор, генералот Хуан Хозе Зунига, а воените единици испратени од него против претседателската...

Војската во Габон изврши воен удар, границите затворени, во Либервил се...

Група високи офицери на армијата на Габон денеска излегоа на националната телевизија, каде рекоа дека ја презеле власта откако изборното тело на земјата објави...

Изведен воен удар во Габон, поништени претседателските избори

Воени офицери се појавија на националната телевизија во Габон и соопштија дека ја презеле власта во земјата. Офицерите соопштија дека ги поништуваат резултатите од саботните...

Војската ги притвори премиерот и министрите во воениот удар во Судан

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата „Ал Хадат“. Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор,...

Поранешниот легионер го собори самопрогласениот гвинејски Мандела

Армискиот полковник Мамади Думбуја вети влада на национално единство и нагласи дека нема да има прогон на поранешната власт, откако информираше дека претседателот Алфа...

Новиот пуч во Мали им нанесе удар на плановите на Макрон

Франција месецов требаше да го покаже нејзиното влијание врз африканскиот континент кое не се однесува само на нејзините поранешни колонии, но вториот пуч во...

Војската ослободи затвореници додека почнува „тивкиот протест“ во Мјанмар

Воените власти на Мјанмар ослободија 628 лица уапсени за време на протестите против пучот минатиот месец, објави денеска државната телевизија. Очевидци пред затворот Исеин во...

Фитнес за време на воен удар

Додека фитнес-инструкторката Кинг Хнин Ваи танцуваше и демонстрираше вежби пред камера во Мјанмар, таа не можела ни да претпостави дека ќе се случи државен...

Зошто генералите во Мјанмар се спротивставија на системот кој е во...

Замислете ги потешкотиите со кои се соочуваат политичките кандидати во Мјанмар кои мораат да ја добијат, не само довербата на народот, туку и на...

Воената влада го блокираше Фејсбук во Мјанмар

Новата воена Влада во Мјанмар ја блокираше социјалната мрежа Фејсбук поради објавување повици за граѓанска непослушност, по пучот во кој беше сменета и притворена...