Ознака: велосипеди

Доцни огласот за набавка на велосипеди и тротинети

Град Скопје сѐ уште нема доделено субвенции за велосипедистите и тротинетите, но според информациите од градските власти, субвенции ќе има. Од Град Скопје информираат...

Скопските улици в недела ќе бидат преплавени со велосипеди...

Скопските улици, в недела, неколку часа ќе бидат преплавени од луѓе со велосипеди, тротинети, ролерки, бебешки колички и скејтборди. Повеќе од 3.500 учесници досега...

Иницијативата за велопаркинг  да не остане само маркетинг

Општина Центар ги задолжува инвеститорите што поднесуваат барање во согласност со Законот за градење да обезбедат паркинзи за велосипеди секаде каде што има простор...

Деца во Охрид украле 14 велосипеди

Тешка кражба на 14 велосипеди во Охрид заврши со кривична пријава за пет лица од овој град, од кои четврорица се малолетни на возраст...

Битолчани со порака до кандидатите за градоначалник Битола да добие велодром

Голем број битолчани кои денеска возеа велосипеди низ градот побараа од кандидатите за градоначалник изградба на велодром во Битола. - Пораката е недвосмислена: Битола вело...

Денот без автомобили одбележан во повеќе градови во државата

Со велосипедски дефилеа во повеќе градови во државава, во кои учествуваа граѓани, ученици, рекреативци, ентузијасти и вљубеници во велосипедизмот и пешачењето, денеска во нашата...

Вкупно 129 битолчани ќе добијат субвенции за купување на велосипеди

Вкупно 129 битолчани ќе добијат субвенции за купување на велосипеди од 297 колку што се јавија на јавниот повик. Останатите 168 граѓани кои „задоцнија“...

Редици пред битолската општина за субвенции за велосипеди

Денеска во Битола уште од раните утрински часови пред општинската администрација се создадоа колони на заинтересирани граѓани за користење субвенции за купување  велосипеди. Со јавниот...

Од каде увезува ЕУ најмногу велосипеди

Додека Европската Унија може да се пофали со многу добро етаблирани и ценети брендови на велосипеди, европските компании во последниве години сè повеќе го...

Во Центар – очите ширум отворени, во Драчево – порелаксирани

Според податоците на Министерството за внатрешни работи, само во главниот град, и тоа за период од само три месеци, односно од јануари до април,...