Ознака: Вања Таневски

Дебелиот Крај: Ако некој сака да ни се приклучи, ќе мора...

Дебелиот Крај е скеч-дуо составено од двајца другари Симе Златков и Наско Џорлев. Тие решија да прават скечеви и да ги објават на Интернет,...

„Оксиџен Фактори“ ги спојува љубовта кон растенијата и книгите

Имајќи голема љубов кон растенијата, по одреден период на работење во цвеќарници, Наталија Јовановска од Скопје сфатила дека е време своето хоби да го...

Победете го стравот во првата македонска хорор игра „Wounded“

Тимот на Workbench Entertainment од Македонија го најави излегувањето на својата прва игра Wounded. Проектот, кој го започнале во 2015 година, конечно ќе ја...

Катерина Димитровска: Времето е најголем предизвик со кој се судирам секојдневно

Катерина Димитровска живее во светот на деталите и боите. Младата битолчанка се занимава со широка палета од уметнички активности, изработува рачно-сликана облека, се занимава...

Ана Здравкова: „Прикли“ е најтешкото отсликување кое досега сум го имала

Изложбата на цртежи од Ана Здравкова насловена „Прикли“ се одржа вчеравечер во „Социјален Центар Дуња“. Изложбата беше збогатена со перформанс во кој скопјанката ги пречека гостите...

Спокојството на Берген уловено од објективот на Елена Маркова

За Елена Маркова, Норвешка претставува една од најубавите земји во светот. Тоа е местото каде што острите планински врвови се сретнуваат со еднакво суровото...

Стефан Николовски: Уметноста е компас кој води кон суровата вистина

Стефан Николовски е 26-годишен стрип-уметник од Скопје, кој студира на Факултетот за ликовни уметности. Каде и да оди, во својот ранец секогаш ги носи неговите...

Елена Ставреска: Еден ден слободното време ќе се претвори во целосна...

Елена Ставреска од Скопје е млад дипломиран сликар кој се занимава со дизајнирање и изработка на уникатни парчиња накит. Таа користи две техники на...

Душица Капетановска: Лицето и телото ми се платно на кое можам...

Душица Капетановска од Скопје е млада дипломирана економистка со уметничка душа, за која не постојат граници кога станува збор за шминката и за танцувањето....

Книгата „Урбанон“ на Марио Савовски е само почеток на патувањето

Младиот автор Марио Савовски годинава ја издаде интерактивната книга „Урбанон“, која претставува прв проект од овој вид во Македонија. Се работи за „Alternate Reality...