Ознака: Вартоломеј

Вартоломеј го прекори патријархот Кирил: Руската православна црква ја споделува одговорноста...

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за војната во Украина со руското...

Пендаровски се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј: Очекуваме легитимен и целосно...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата претседателот...

За прв пат во историјата, божиќното послание на Вселенскиот патријарх објавено...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј, денеска го објави Божиќното послание и, за прв пат во историјата, тоа беше објавено и на македонски јазик. Патријархот на македонски...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална...

Честитки до сите православни верници во Република Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината, ова е голема радост...

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, верувам дека канонското единство ќе...

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот патријарх: Не заборавајте нѐ, помагајте ни да...

Архиепископот г.г. Стефан по завршувањето на заедничката литургија во фанар одржа говор веднаш после одржаната беседа на патријархот Вартоломеј. Ви пренесуваме дел од неговиот говор: „Ваша...

Патријархот Вартоломеј: Овој настан е доказ за големината на дарот на...

На крајот од денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки јазик. Ви...

Г.г. Стефан му го честиташе именденот на патријархот Вартоломеј: Ни дадовте...

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична литургија по повод именденот на Вселенскиот патријарх...

Патријархот Вартоломеј: Голема радост на небото, зашто одамна скинатата риза на...

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската...