Ознака: ван гог

Сликата на Ван Гог е вратена по 3,5 години ...

Сликата од 1884 година, која беше украдена од музеј во Холандија во март 2020 година, беше пронајдена 3,5 години подоцна. Сликата на Ван Гог, „Парохиската...

Музеј во Детроит не сака да биде дел од спорот...

Музејот во Детроит, кој како дел од изложбата на 80 дела на Винсент ван Гог изложи слика од 1888 година што е предмет на...

Рендген откри скриени дела на Ван Гог и на Модиљани

Светот е сцена Рендгенските снимки веќе неколку години се користат во светот на уметноста. Тоа е една од најмалку инвазивните методи со која се служат...

„Берачи на маслинки“, Ван Гог

1001 слика што мора да ги видите Наслов на делото: „Берачи на маслинки“ Година: 1889 г. Автор: Винсент ван Гог Техника: масло на платно Сопственост: приватна колекција Димензии: 72,4 Х...

Сончогледите на Ван Гог ги криjат неговите соништа

Ретко кое име во светот на ликовната уметност предизвикува толку многу полемики и прашања како Винсент ван Гог. Овој холандски сликар, со подоцнежна француска...

Спорна слика на Ван Гог е продадена за 650.000 долари...

Спорна слика на Винсент ван Гог беше продадена за 651.100 американски долари на аукција во вторникот, организирана од германската аукциска куќа „Дехов“. Делото, насловено...

Сликарските гении Ван Гог и Гоген заедно посетувале бордели

Писмо открива Писмото што го напишале Винсент ван Гог и Пол Гоген, во кое се опишуваат нивните посети на борделите и зборуваат за иднината на...

Мартин Скорсезе како Ван Гог во краткиот надреален филм на Куросава

Филмовите на јапонскиот режисер Акира Куросава се шарени и живописни, а неговите најнови достигнувања беа целосно такви. Еден од последните авторски филмови, „Соништата“ од...

Дарежливиот културен рај на музејот „Ван Гог“

Музејот „Ван Гог“ во Амстердам сега се приклучи на долгиот список на галерии и музеи што виртуелно ги отвораат своите врати за виртуелна посета...

Вангоговите сончогледи завршија во „карантин“

Коронавирусот не го поштеди ни уметничкиот свет. Изложби се откажуваат, музеите се затвораат, а под прашалник се и голем број манифестации и саеми. Од...