Ознака: Британци

Трас: Смртната казна за Британците е прекршување на Женевската конвенција

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас денеска изјави дека пресудите против двајца Британци осудени на смрт во источна Украина ја прекршуваат Женевската конвенција. –...

Педесетгодишни Британци се враќаат кај своите родители!

Пандемијата го смени начинот на живот Пандемијата на коронавирусот во Велика Британија придонесе сѐ повеќе средовечни луѓе да се враќаат кај своите родители, велат стручњаците....

Британци преку компјутерска измама украле над 15 милиони денари од фирма...

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе една кривична пријава за четворица државјани на Велика Британија, кои во периодот од...

Шпанија ќе ги укине ПЦР-тестовите за Британците

Шпанија од 20 мај планира да го укине барањето, според кое Британците треба да презентираат негативен ПЦР-тест против коронавирус по пристигнувањето во земјата, под...

Двајца Британци фатени со лажни ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Двајца Британци се приведени на скопскиот аеродром, бидејќи приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови. Станува збор за лицата В.Б.(37) и Д.Х.(12), двајцата од Велика Британија, соопшти...

Повеќе од половина милион Британци ја примиле вакцината против коронавирус

Повеќе од половина милион луѓе ја примија првата доза од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ во Велика Британија, изјави денеска премиерот Борис Џонсон. На прес-конференција...

Британците подготвуваат голема изложба за тантра

Британскиот музеј во Лондон во април подготвува голема изложба посветена на тантрата и нема, како што најавуваат, да биде посветена само на сексот туку...

Сѐ повеќе Британци купуваат носена облека

Според податоците на добротворната организација „Врап“, животниот век на облеката во Велика Британија се проценува на нешто повеќе од две години. Се покажало дека...

Над 350.000 Британци аплицирале за европски пасош поради брегзит

Податоците покажуваат дека по 2016 година, над 350.000 Британци се одлучиле да побараат европски пасош, при што голем е бројот на оние што се...

Британците го запалија знамето на Европската Унија

Приврзаниците на брегзитот денеска го запалија знамето на Европската Унија пред Даунинг стрит во центарот на Лондон. Други насобрани луѓе им се потсмеваа на проевропските...