Ознака: Британска Влада

За погребот на кралицата Елизабета британската Влада потрошила над 200 милиони...

Британската влада потроши 161,7 милиони фунти (204 милиони американски долари) за државниот погреб на кралицата Елизабета, објави денеска Министерството за финансии. Откако кралицата Елизабета почина...

Британија и Германија склучија договор за истражување на нови терапии за...

Британската Влада и германската фармацевтска компанија „БиоНТек“ ќе склучат договор, со што ќе го забрза истражувањето на полето на нови терапии против ракот, најави...

Британската влада го суспендираше парламентот во наредните пет недели

Британската влада официјално го суспендираше парламентот, испраќајќи ги пратениците дома во следните пет недели, во услови на криза околу брегзит. Законодавниот дом беше официјално...

Вонредна седница на британската влада поради запленетиот танкер

Премиерката во заминување, Тереза Меј, свика вонредна владина седница на која ќе се дискутира за реакцијата што треба да се испрати до Иран по...

Британија го брани својот амбасадор, Трамп со гневни критики

Британската влада изрази целосна поддршка за својот амбасадор во САД, Ким Дерок, откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака повеќе „да има...

Сменетиот британски министер негира дека обелоденил доверливи информации

Британскиот министер за одбрана, Гавин Вилијамсон, кого премиерката Тереза Меј го смени вчера поради наводно објавување на информации од затворениот состанок за кинеската телекомуникациска...

Се распаѓа британската влада

Државната секретарка во британското Министерство за Брегзит, Суела Брејвмен денеска поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот на премиерката Тереза Меј постигнат со ЕУ. – Сега...

„Телеграф“: Британската влада тајно планира да остане во ЕУ

Британските евроскептици стравуваат дека владата во Лондон тајно планира да остане во Европската унија, пишува британскиот весник „Телеграф“. Таа загриженост се појави откако беше објавено...

Британската Влада согласна за преземање мерки против користењето хемиско оружје во...

Британската Влада смета дека е неопходно да се преземат мерки против користењето хемиско оружје во Сирија, Тоа се нагласува во соопштение по итната седница...