Ознака: брзи тестови

Донација од 72.000 брзи антиген тестови за ковид-19 од Унгарија

Министерството за здравство информира дека преку донација од Република Унгарија обезбедени се 72.000 брзи антиген тестови за ковид-19. На примопредавањето на донацијата, како што информира...

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од младите коронавирусот го поминуваат без...

Брзите тестови се спасот за балканскиот туризам?

Земјите од регионот започнуваат да практикуваат мерки за брзо тестирање на туристите, а за овие чекори експертската јавност вели дека се добар потег да...

Германија ни донираше 72.000 брзи тестови за коронавирус

Германската амбасада донираше 72.000 брзи антигенски тестови за Македонија. Од започнувањето на пандемијата, Германија преку амбасадата неколкупати е директно вклучена со техничка помош во...

Брзите тестови ќе ја променат играта во битката против пандемијата

Државите и компаниите итаат да развијат брзи и евтини тестови, со кои здравствените работници во првите борбени линии против коронавирусот ќе можат за кратко...

Словенија воведе брзи тестови за ковид-19 на границите

Словенија од денес активираше станици за брзо тестирање за ковид-19 на пет гранични премини со Хрватска, како и на аеродромот во Љубљана. Воведено е правило...

Почна тестирањето со брзи тестови во новата ковид-амбуланта во Битола

Од денес во Битола, почна тестирањето со брзи тестови за ковид-19, во новата ковид-амбуланта во урбаната заедница „Панде Кајзеро“. На барање на градоначалничката Наташа Петровска,...

Центарот за јавно здравје Битола стартуваше со брзи тестови за ковид-19

Од денеска Центарот за јавно здравје Битола почнува со т.н. брзи тестови, кои ЦЈЗ ги набави со пари од општината Битола. На предлог на...

Донација од 13.500 брзи тестови од Норвешка

Норвешка донираше 13.500 брзи тестови, од кои 10.000 за Министерството за здравство Министерот Венко Филипче, присуствуваше на примопредавањето на донацијата. Оваа помош произлегува од потпишаниот...

„Плодност“ стартува со брзи тестови за ковид-19 во Битола

Приватната болница „Плодност” Битола од утре ќе стартува со брзи тестови за ковид-19. Поради големиот интерес за серолошко тестирање, како и за брзите тестови за...