Ознака: браќа манаки

„Златна камера 300“ за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за...

Со врачувањето на наградите и проекцијата на филмот “ Лена и Владимир “ спуштена е завеста на овогодинешното издание на фестивалот на филмската камера „Браќа...

Не ми е жал што времето на либералниот машки поглед заврши

Кумјана Новакова, селекторка на документарната програма на „Браќа Манаки“ Каква документарна програма ѝ нудите на публиката на годинашниот фестивал „Браќа Манаки“? - Оваа година имаме 12...

Збирката на браќата Манаки станува културно наследство

Збирката на движното културно наследство ФОНД 580 „Браќа Манаки - Битола 1853-1964“, која се наоѓа во Државниот архив - одделение Битола, е прогласена за...

Одбележани 59 години од смртта на Милтон Манаки

Во организација на Комуната на Власите „Браќа Манаки“ и кино-клубот „Студио Милтон Манаки“, на Влашките гробишта во Битола, денеска се одржа чествување по повод 59 години...

Жири на „Браќа Манаки“: Програмата е фантастична, а филмовите прекрасни

Членовите на жири-комисијата на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ денеска на прес-конференција беа претставени пред новинарите. Тие ќе одлучуваат за доделување на наградите Златна камера...

Свечено отворено 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Реалноста не е доволна“ и проекцијата на францускиот игран филм „Мајка и син“, како и врачувањето на престижните признанија синоќа во големата...

Се е подготвено за 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Црвениот килим е постелен. Големиот број од гостите се веќе во Битола, а променет е и сообраќајниот режим за возилата. Во Битола се е подготвено...

Клубот на великаните нa „Браќа Манаки“ збогатен со Ентони Дод Ментл

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ го наградува со Златна камера 300 за животен опус, истакнатиот британско-дански кинематографер Ентони Дод Ментл. Од ИФФК „Браќа...

Фестивалот „Браќа Манаки“ ќе се отвори со филмот „Раката на Бога“

Годинешното 43-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Битола. На фестивалот ќе...

Ако збориме, на ДФРМ може уште еден фестивал да му дадат

ФИЛМ+СТАВ Веќе нѝ станува дегутантно (нам, а нив воопшто) целото ова нивно злоупотребување, а наше „кучињата лаат, караванот си врви“, нѝ станува здодевно да го...