Ознака: брашно

Последната воденица во селото Свињишта повторно ќе меле брашно

Иако селото е со малку жители и речиси без добиток, носталгичните староседелци ќе ѝ го вратат стариот сјај на својата воденица, една од малобројните...

Бектеши: Производителите на брашно идната недела ќе ги намалат цените

Производителите на брашно во државата следната недела дополнително ќе ја намалат цената на брашното, објави министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук-профил. - Денеска...

Може да се очекуваат стабилни цени на лебот и на брашното...

Граѓаните во 2023 година може да очекуваат стабилни цени на брашното и лебот, велат мелничарите. Тоа, нагласуваат, е последица, пред се, од донесувањето на...

Престанува да важи одлуката за ограничен извоз на пченица и брашно

Владата на денешната седница што се одржа попладнево донесе Одлука за престанување на важење на одлуката за ограничување на извозот на одделни стоки која...

Бизнис инфо

Ново зголемување на цената на лебот, брашното и на печивата До крајот на ноември цената на лебот, брашното и на печивата ќе се зголеми за...

Зголемувањето на цените на струјата и пченицата ги поскапува лебот, брашното...

Според мелничарите До крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе се зголеми за најмалку 10 проценти, најавуваат мелничарите. Причини за поскапувањето, велат,...

Косовскиот министер за финансии Мурати посипан со брашно

Активисти на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД) изведоа денеска симболична акција против министерот за финансии, Хекуран Мурати, кого го обвинуваат дека им објавил...

Потрошувачка треска по брашно и масло

„Нова Македонија“ направи анкета низ домашните маркети, од каде што потврдуваат дека граѓаните последните денови во голема мера набавуваат брашно и масло, но и...

Малишиќ: Пченица и брашно ќе има, граѓаните да не креваат паника

Граѓаните да не стравуваат и да не креваат паника, зашто стопанствениците ќе обезбедат доволно пченица и брашно, вели за МИА претседателот на Групацијата за...

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи на...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој кажа дека од почетокот на пандемијата на коронавирус,...