Ознака: Борисов

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Бугарската централнодесничарска партија ГЕРБ е на пат да освои најмногу гласови на парламентарните избори, но ќе и требаат коалициски партнери за да формира влада,...

Борисов се откажа од пратеничкиот имунитет поради истрагата за аферата „Барселонагејт“

Претседателот на една од бугарските владејачки партии ГЕРБ (Граѓаните за европски развој на Бугарија), и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, соопшти дека се откажал...

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов, за да биде ставен од истрага во...

Еврокомесарката Марија Габриел, Борисов ја номинираше за нов премиер на Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, утринава ја номинираше еврокомесарката Марија Габриел за кандидат на неговата политичка партија за следен премиер на Бугарија, потврдувајќи ги...

Борисов по консултациите со Радев: Нема да бидам кандидат за премиер

Бугарија Нема да бидам кандидат за премиер, изјави денеска претседателот на ГЕРБ, Бојко Борисов, по завршувањето на консултациите со бугарскиот претседател Румен Радев. -Половина од пратеничката...

Влада на ГЕРБ-СДС и „Промените продолжуваат“ е врвен приоритет на Бугарија,...

Влада составена од ГЕРБ-СДС и „Промените продолжуваат - Демократска Бугарија“ е врвен приоритет, изјави утринава пред новинарите во бугарскиот Парламент лидерот на ГЕРБ, Бојко...

На Бугарија ѝ треба влада по секоја цена, истакна Борисов

Бојко Борисов, лидерот на ГЕРБ-СДС, денеска изјави дека на Бугарија ѝ е потребна влада по секоја цена. Борисов, чија алијанса освои најмногу гласови на парламентарните...

ГЕРБ на Борисов со најголем број гласови на изборите во Бугарија

Според 95,89 отсто обработени податоци на Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија за ГЕРБ-СДС гласале 26,51 отсто од граѓаните (642.032 гласа). Додека коалицијата Продолжуваме...

Борисов вели дека гледа намерен обид за враќање на Македонија под...

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на неговата партија ГЕРБ изјави дека Бугарија ќе инсистира да се најдат виновниците за претепувањето на...

Партијата на Борисов со најголема доверба кај граѓаните

Бугарија Во Бугарија најголема доверба од граѓаните има претседателот Румен Радев, со 48 отсто, по што следуваат Бојко Борисов со 23 и Кирил Петков со...