Ознака: Борисов

Борисов го налути Дачиќ: Бојко, да ти кажам една работа

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, му порача на бугарскиот премиер Бојко Борисов да го почитува ставот на ЕУ за независноста на Косово. Изјавата...

Започнува Самитот за Западен Балкан во Познањ, Полска

Премиерот Зоран Заев од 4 до 5 јули ќе предводи владина делегација на годишниот Самит за Западен Балкан, кој годинава се одржува во Познањ,...

Борисов: Бугарија е спремна да го штити воздушниот простор на Македонија

Бугарија би можела да му помогне на својот западен сосед во заштитата на воздушниот простор, доколку се реализира набавката на осум американски борбени авиони...

Борисов изрази жалење за автобуската несреќа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изрази жалење за жртвите во тешката автобуска несреќа што вчера попладне се случи на автопатот Скопје – Тетово. -Со болка ја...

Борисов: Ќе воведеме евро до 2022 година

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека неговата земја и натаму тежнее кон воведување на еврото до 2022 година, и покрај противењето на некои домашни...

Заедничка македонско-бугарска владина седница на почетокот на декември

На почетокот на декември ќе биде одржана заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што ќе се совпадне со пуштањето во употреба на...

Борисов домаќин на четиристрана средба на лидери од Балканот

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов е домаќин на денешната  четиристрана средба на врвот меѓу Бугарија, Грција, Романија и Србија во резиденцијата „Евксиноград“ крај Варна. Премиерите...

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва ги демантираше тврдењата на неговиот заменик Красимир Каракачанов дека Бугарија решила да ја поддржи Унгарија во процесот што Европската...

Борисов: Балканот може да биде силна економска област

Балканот има капацитет да стане силно економско подрачје, изјави денеска во Подгорица бугарскиот премиер Бојко Борисов на прес-конференција по средбата со неговиот црногорски колега...

Заев и Борисов втора година заедно го чествуваа Илинден

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, попладнево заедно чествуваа 115 години од Илинденското востание пред споменикот на Гоце Делчев на...