Ознака: Борисов

Борисов: Веќе се чувствува позитивен резултат во нашите односи по Договорот

Само една година откако го потпишавме Договорот за пријателство, соработка и соседство, веќе се чувствува позитивен резултат во нашите заемни односи, изјавил премиерот на...

Борисов: Европерспективата на Западниот Балкан е појасна како никогаш досега

Верувам дека европската перспектива на Западниот Балкан сега е појасна како никогаш досега, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на денешниот Самит за...

Средба Борисов-Курц-Туск: Резултатите од бугарското претседавање со ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск се сретнаа денеска во австриското туристичко место Шладминг каде...

Борисов: Имаме политичка, а не миграциска криза

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изјави дека Европска унија разговара за политичка, а не миграциска криза. - Имаме 90 проценти помалку мигранти денес отколку пред...

Борисов го честита ратификувањето на Договорот во Грција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов упати денеска честитки до Македонија поради ратификувањето на Договорот со Грција, оценувајќи дека тој чекор е „храбар и претставува пресврт“. -...

Борисов: Договорот меѓу Македонија и Грција ќе ни помогне да живееме...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот...

Премиерите Заев и Борисов на заедничко чествување на сесловенските просветители во...

Владина делегација на чело со премиерот Зоран Заев денеска, во рамките на посетата на Република Италија и на Светата Столица (Ватикан) по повод Манифестацијата...

Борисов: Сите разбираат колку е важен Западен Балкан

Сите разбираат колку е важен Западен Балкан и затоа 15 години по средбата во Солун имаме можност денеска да разговараме за таа тема, рече...

Борисов: Бугарија нема да протерува руски дипломати

Бугарија нема да протерува руски дипломати како одговор на труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал, за што британската влада ја обвини Москва, изјави денеска...