Ознака: Бонг Џун-хо

Режисерот на „Паразит“ ќе биде претседател на жирито во Венеција

Бонг Џун-хо, јужнокорејскиот режисер чиј филм „Паразит“ беше апсолутен победник на минатогодишните Оскари, ќе биде претседател на жирито на Венецискиот филмски фестивал. Фестивалот е...

Трамп удри по „Паразит“, а не му се допаѓа ниту Бред...

Американскиот претседател Доналд Трамп ја изрази својата одбивност кон јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Џун-хо, на митингот одржан  синоќа во Колорадо. Додека Трамп...

Зошто корејската кинематографија е најдобра во светот

Кога режисерот на „Паразит“, Бонг Џун-хо, ја започнал својата нова идеја за приказна заснована на неговото 20-годишно искуство како тутор на богатите семејства во...

Јужнокорејскиот Спилберг – најголем критичар на општеството

Јужнокорејскиот режисер и сценарист Бонг Џун-хо, кој минатата година ги зеде некои од најголемите филмски награди, својот успех го круниса со својот филм „Паразит“,...

„Паразит“ од Бонг Џун Хо ќе стане ТВ-серија

Лимитирана серија базирана на критички признаениот јужнокорејски филм „Паразит“ е во подготовка за ХБО, потврдува веб-сајтот „Вариети“. Режисерот на филмот, Бонг Џу Хо и...

„Паразитот“ е дете на капитализмот

Македонската публика месецов конечно имаше можност да го погледне овој филм на Бонг Џун-хо, во рамките на филмскиот фестивал „Синедејс“, и да се воодушеви...