Ознака: Благој

Се отвора изложбата „Кимоно инспирации“ на Благој Мицевски

По успешното претставување пред битолската публика, изложбата „Кимоно инспирации“ на реномираниот костимограф и режисер Благој Мицевски доаѓа во Музејот на градот Скопје. Свеченото отворање...

Благој Давков: Човекот што двапати беше обесен од бугарските фашистички окупатори

Оваа 2023 година се навршуваат точно 80 години од многу значајни настани, процеси што се круцијални за македонската државност, а се одбележуваат некако стихијно,...

Благој Нацоски гостува во Филхармонија за концертот „24 илјади бакнежи“

Оркестарот на Филхармонијата утревечер, 13 февруари, во 20 часот, ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените, насловен „24 илјади бакнежи“. На...