Ознака: бионтек

ФТ: „Фајзер“ и „Бионтек“ и понудија на ЕУ да плати половина...

„Фајзер“ и „Бионтек“ дадоа нов предлог до ЕУ во врска со прекумерните количини на вакцини против коронавирус нарачани од Брисел, според кои земјите-членки би...

Британија и Германија склучија договор за истражување на нови терапии за...

Британската Влада и германската фармацевтска компанија „БиоНТек“ ќе склучат договор, со што ќе го забрза истражувањето на полето на нови терапии против ракот, најави...

И „Бионтек“ работи на потенцијална вакцина против омикрон

Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ денеска објави дека започнала со работа на потенцијална вакцина против новиот сој на коронавирусот – омикрон, иако сè уште не...

Трета доза од вакцината „Бионтек“ е потребна по 12 месеци

Главната научничка во „Бионтек“, Озлем Туречи, најави дека ќе биде потребна трета доза од вакцината, но дека составот на вакцините нема дополнително да се...

Творецот на вакцината на „Фајзер“ не ги продава своите акции вредни...

Акциите на фармацевтските компании вртоглаво пораснаа откако тие влегоа во трка за откривање на успешна вакцина, по што голем број на акционери побрзаа да...

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца...

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на употребата на нивната вакцина...

„Бионтек“: Одложувањето на втората доза од вакцината ја доведува во прашање...

Германската лабораторија „Бионтек“ која е соработник во изразботката на вакцината на „Фајзер“ предупреди дека не може да гарантира максимална ефикасност на нејзината вакцина против...