Ознака: Бергамо

Човекот што управува со Бергамо ја задржа поддршката, наспроти грешките во...

Автор: Џорџо Леали  Политико Градоначалникот на Бергамо признава дека биле направени грешки за време на пандемијата, но и натаму има поддршка од народот Со векови ѕвоното...

Болницата во Бергамо ја дочека победата

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако бил примен првиот пациент....

Семејства на починатите од коронавирусот во Италија поднесуваат тужби

Семејства на жртви од ковид-19 од Бергамо, во северниот дел на Италија, кој беше најпогоден од коронавирусот, презедоа правни мерки во потрага по правда...

Бергамо е опколена територија

Како преживува уметничката сцена во Северна Италија Како што навлегува Италија во својот втор месец на изолација, така улиците стануваат потивки и почнуваат да се...

Бергамо се мачи да ги лекува заболените, но и да се...

Италијанските воени камиони изнесоа 75 мртовечки ковчези од Бергамо, откако пред три дена изнеоа 65, бидејќи крематориумот на градските гробишта не може да ги...

Снимки од критичната состојба во болница во Бергамо

Болницата „Папа Јован“ во Бергамо, е една од најтешко погодените болници од пандемијата на коронавирус во Европа. Овој град се наоѓа на северот на...

Конвој од камиони на италијанската армија превезува починати до преплавениот крематориум

Италијанската војска била повикана да помогне во транспортот на мртвите пациенти со коронавирус во Бергамо чиј крематориум сега работи без прекин поради епидемијата на...

Болницата во Бергамо моли за помош среде пандемијата на коронавирус во...

Италија стана најтешко погодена нација во Европа со најбрзо ширење на заразата со коронавирус и најголем број случаи во светот и покрај тоа е...

Италија: Не стигнуваат да ги погребаат мртвите, во весниците се објавуваат...

Во Бергамо, близу Милано, властите не постигнуваат да ги погребаат мртвите, крематориумите работат без престан, а мртовечки сандаци поставени во ред чекаат да се...

Ретроспектива на Карпо Година во Бергамо

На 37-от филмски фестивал во Бергамо „Бергамо филм митинг“, од 9 до 17 март, ќе биде организирана ретроспектива на комплетното творештво на режисерот, кинематографер,...