Ознака: безбедна

Скопјани пијат безбедна вода

Неделен лабораториски извештај за квалитетот на водата за пиење во Скопје Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје за подобра информираност на граѓаните на градот...

Жичницата е безбедна за граѓаните

Неодамнешната случка на врвот на Водно, кога поголема група граѓани не можеле да се симнат, односно да се вратат назад од врвот Крстовар кон...

„Дали оваа печурка е безбедна за јадење?“

Многупати досега излегле на површина контроверзни, па и штетни написи, тенденции, па дури и поведенија промовирани на социјалните мрежи. За жал, многу од нив...

Водата во Скопје е безбедна за пиење

ЈП Водовод и канализација соопшти дека според физичко-хемиските и микробиолошките испитувања од 55 мерни места во Скопје водата е безбедна за пиење. – Секторот за...

Европската агенција за лекови: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина...

Вакцината на „Модерна“ ефикасна и безбедна, велат експерти

Вакцината на „Модерна“ е безбедна и ефикасна 94 проценти, соопштија американските експерти за вакцини, отворајќи го патот за одобрување за итни случаи во САД,...

Русите тврдат дека нивните вакцини ќе бидат безбедни

Од рускиот Институт за јавно здравје тврдат дека небезбедна вакцина против ковид-19 никогаш не би се појавила на пазарот. Директорката на институтот, Ана Попова,...

Како да проверите дали вашата маска е безбедна?

Заштитните маски, без разлика дали се памучни или хируршки за еднократна употреба, мора да се носат речиси во сите затворени простории, според препораките на...

УЈП: Апликацијата за поврат на ДДВ е безбедна

Во врска со одредени реакции поврзани со наводно нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата МојДДВ, Управата за јавни приходи уверува...

Најново истражување уште еднаш потврди дека МРП вакцината не предизвикува аутизам

Вакцината за мали сипаници, заушки и рубеола (МРП вакцина) не го зголемува ризикот за аутизам и не активира аутизам кај дека кои има ризик,...