Ознака: батерии

Дали литиумските батерии ќе станат минато?

Истражувачите веќе развија батерија што е направена од натриум сулфур. Тоа е хемиско соединение што може да се обработи од морската вода. Таквата батерија...

Пет иновации за употребата на литиумјонските батерии

Електричните возила се сметаат за клучни во транзицијата кон економија со ниска јаглеродна емисија, но како може новата технологија да помогне во нивната алтернативна...

„Порше“ гради фабрика во Германија за производство на батерии за електрични...

Германскиот производител на автомобили „Порше“ објави дека во соработка со производителот на специјализирани ќелии на литиум-јонски батерии „Кастмселс“, ќе гради фабрика каде што масовно...

Методот на Илон Маск: Учи од соработниците, усоврши ги знаењата и...

Илон Маск е честопати воспеван како иновативна личност која не знаеше речиси ништо за производство на автомобили, а денес, по 16-годишна работа, го поседува...

Јапонците развиваат нови батерии што сами се обновуваат

Батериите би можеле да траат подолго и да даваат повеќе енергија, а притоа да не мора да бидат поголеми и поробусни отколку што се...

Амнести Интернешнал: Батериите за електромобили се штетни за околината

Меѓународната организација Амнести Интернешнал ја осуди индустријата за електрични возила која се претставува како пријател на околината, а, како што наведуваат оттаму, произведува батерии...

Тојота и Панасоник заеднички ќе прават батерија за електрични возила

Јапонските компании Тојота Мотор и Панасоник од идната година ќе се здружат за да произведуваат батерии за електрични возила за да им конкурираат...

Дајмлер купува батерии за електрични возила во вредност од 20...

Компанијата Дајмлер планира да купи батериски ќелии во вредност од 20 милијарди евра до 2030 година, во рамки на подготовката за масовно производство на...

Четири јапонски компании заеднички ќе развиваат батерии за електромобили

Четири големи јапонски компании -„Тојота“, „Хонда“, „Нисан“ и “Панаосник“ официјално најавија дека ќе започнат заеднички проект, чија цел е развој на нова генерација батерии...