Ознака: банди

Полицијата во Еквадор уапси 70 осомничени во борбата против криминалните банди

Еквадорската полиција уапси 70 осомничени во борбата против криминалните банди, соопштија денеска властите, еден ден откако вооружени напаѓачи упаднаа во телевизиска станица за време...

Две во едно: и пљачка и прослава?!

Огнометот или „лансирањето ракети што се распрскуваат во разнобојна светлина на ноќното небо“ досега се користеше исклучиво за прослави, венчавки, свадби, родендени, сунети, како...

ОН: Над 470 загинати, повредени и исчезнати од 8 до 17...

Повеќе од 470 лица се  убиени, повредени и исчезнати од 8 до 17 јули во судири меѓу банди во населбата Сајт Солелеј, предградие на...

Судири меѓу полицијата и бандите во Каракас, има мртви и повредени

Најмалку 26 лица загинаа, меѓу кои четворица полицајци, а 38 се повредени во судирите меѓу полицијата и членовите на бандата во северозападниот дел на...

Европол разби 25 банди во Европа, уапсени речиси 700 луѓе

Лекови и допинг супстанци вредни 73 милиони евра се запленети во Европа, а во кација на Европол, уапсени се 667 луѓе и растурени се...

Шведска одбива да го признае криминалот на мигрантите

Со зголемувањето на криминалот на бандите во Шведска, премиерот Стефан Лофвен сè уште одбива да ја обвини миграцијата за проблемот. Статистиката докажува дека греши,...

Вистинската банда „Пики блајндерс“ од Бирмингем

Мрачното индустриско подземје претставено во култната серија „Пики блајндерс“ на Би-би-си можеби не е сто проценти автентично, но подземјето било исто толку смртоносно и...