Ознака: балистичка ракета

Иран претстави нова моќна балистичка ракета „Калибр“, има досег од 2.000...

Иран ја претстави четвртата генерација балистичка ракета „Калибр“, со досег од 2.000 километри и со боева глава тешка 1.500 килограми, јави денеска иранската агенција...

Северна Кореја истрела балистичка ракета и предизвика хаос и паника во...

Северна Кореја истрела проектил во морето во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров, соопшти денеска началникот на Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража,...

Северна Кореја лансираше балистичка ракета – „Секој потег за соборување ќе...

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета со краток дострел во Жолтото Море. Ракетата е истрелана околу 18.20 часот по локално време (10.20 часот по...

Северна Кореја ги повторува провокациите со невидено темпо, вели јапонскиот премиер...

Северна Кореја истрела наводна интерконтинентална балистичка ракета кон Јапонското Море, познато и како Источно Море, соопшти денеска јужнокорејската војска, пренесе германската новинска агенција ДПА. Јапонскиот...

Во Јапонија се случи „незамисливото“ – севернокорејската ракета ги сопре возовите,...

Јапонците што утринава ги вклучија телевизорите за да следат вести, можеа да видат како во сите информативни програми доминираат владините предупредувања откако Северна Кореја...

САД ќе ја тестираат балистичката ракета „Минутмен три“, ја известија Русија

САД соопштија дека утре ќе тестираат интерконтинентална балистичка ракета. Претходното известување за таков ракетен тест е многу невообичаено, но има за цел да избегне...

Русија тестираше нова балистичка ракета

Русија денеска објави дека ја тестирала интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“, ново дополнување на нејзиниот нуклеарен арсенал. На телевизија беше прикажано дека армијата му кажала на...

Северна Кореја истрела проектил

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета од нејзиниот источен брег, само неколку часа пред јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин да присуствува на церемонијата на отворање...

Пјонгјанг го зголемува притисокот пред продолжувањето на преговорите

Северна Кореја потврди дека успешно тестирала нов вид балистичка ракета, лансирана од подморница. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им честиташе на оние што успешно го...

Какво оружје тестираше Северна Кореја?

САД не веруваат дека Северна Кореја успешно лансирала нова целосно оперативна ракета, откако Пјонгчанг пред неколку дена тврдеше дека спровеле „тестирање на ново тактичко...