Ознака: астероид

Астероид со големина на Ајфеловата кула ќе влезе во орбитата на...

Астероид со големина на Ајфеловата кула следната сабота ќе влезе во орбитата на Земјата со брзина од 23.700 километри на часа, објави американската вселенска...

НАСА планира судир со астероид

Светската астронаутичка и вселенска администрација (НАСА) се подготвува да лансира вселенско летало што ќе се судри со астероид, како тест за одбрана на планетата...

Астероид помина на два милиона километри од Земјата

Астероид со дијаметар од околу 900 метри помина на два милиони километри од Земјата, објави американската вселенска агенција НАСА. Растојанието на астероидот било петпати поголемо...

Астероидната прашина ги остави јапонските научници без зборови

Научниците во Јапонија биле изненадени од количеството на астероидна прашина пронајдено во капсулата на јапонското вселенско летало „Хајабуса-2“, пренесува „Гардијан“.  За време на нејзината шестгодишна...

НАСА: Астероид на 2 ноември ќе помине покрај Земјата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1“, е помал од...

Најголемата американска нуклеарна бомба „Б-83“ ја штити Земјата од вселенски закани

„Б-83“ е една од двете ненаведувани бомби кои САД ги одржуваат во рамките на нивниот арсенал по Студената војна, пренесува „Нешнл интерест“. Покрај интерконтиненталните...

Астероид експлодира над Земјата

Голем број очевидци пријавија дека во вторникот вечерта виделе како огнената топка гори на небото, а експертите пресметаа дека пропатувала скоро половина милијарда километри. Метеорскиот...

Јапонската сонда „Хајабуса 2“ слета на астероид

Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека податоците кои ги испратила сондата „Хајабуса 2“ покажуваат дека таа денеска успешно слетала на астероид и извела историска...

Јапонско вселенско летало успешно слета на далечен астероид

Јапонско вселенско летало утрово успешно слета на далечен астероид каде што се очекува да собере примероци кои би можеле да ја расветлат еволуцијата на...

НАСА се подготвува за доаѓањето на огромен астероид

Американската вселенска агенција НАСА веќе се подготвува за доаѓањето на голем астероид наречен бог на хаосот, кој ќе помине покрај Земјата за 10 години....