Ознака: астероид

Астероид со големина на облакодер ќе помине покрај Земјата, соопшти НАСА

Астероид голем колку облакодер денеска ќе помине на 2,7 милиони километри од Земјата, соопшти Американската вселенска агенција (НАСА), а пренесоа светските медиуми. НАСА проценува дека...

Видео: Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену вчера слета на Земјата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал животот...

Студија предвидува колку долго Земјата е безбедна од удар на...

Студијата на орбитите на познати вселенски објекти покажа дека Земјата е безбедна од удар на астероид најмалку околу 1.000 години. НАСА и другите опсерватории ги...

Голем астероид денес поминува покрај Земјата

Астероидот наречен „2023 JK“ се очекува денес да прелета покрај Земјата, промашувајќи ја нашата планета за „само“ 1,6 милиони километри, пренесува Хина. Според американската вселенска...

Огромен астероид викендов ќе мине блиску до Земјата

Астероид доволно голем да уништи цел град викендов ќе помине помеѓу орбитите на Земјата и Месечината. Објектот наречен 2023 DZ2 е откриен пред еден месец...

Астероид експлодираше над Ла Манш, виден е и од Париз

Астероидот „Сар2667“, со големина од еден метар, во раните утрински часови влегол во атмосферата на Земјата и експлодирал над Ла Манш. На снимката се гледа...

Астероидот „2023 БУ“ мина близу Земјата, системот „Скаут“ го анализираше движењето

Астероид, под назив „2023 БУ“ вечерва мина близу Земјата. Откриен е пред само неколку дена, а прелета над Јужна Америка, на далечина од 36.000...

НАСА го смени движењето на астероидот Диморфос во историската мисија „ДАРТ“

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА потврди дека успешно го сменила движењето на астероидот Диморфос. Ова е прва успешна мисија во која луѓето го...

Леталото ДАРТ удри во астероид во првиот планетарен тест за одбрана

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со вселенското летало ДАРТ успешно удри во астероид. Тоа беше историска мисија бидејќи беше „прв планетарен тест за...

Тројанскиот астероид би можел да остане во орбитата на...

Астероид откриен во орбитата на Земјата, широк околу 1,2 километар, би можел да остане во орбитата околу нашата планета уште најмалку 4.000 години без...