Ознака: артефакти

САД ѝ вратија на Кина 38 кинески културни артефакти

САД ѝ вратија на Кина 38 кинески културни артефакти, а церемонијата на предавањето се одржа во Генералниот конзулат на Кина во Њујорк. Окружното обвинителство на...

Артефактите пронајдени на македонска територија несоборлив историски извор

Грција изгради цела приказна за својата славна антика и хеленизмот, иако денешните Грци немаат никакви допирни точки со античките Грци, туку античката приказна вешто...

Британскиот музеј апелира да се пронајдат украдените артефакти

Британскиот музеј побара од јавноста да помогне во идентификувањето и враќањето на античките артефакти што исчезнале од неговата колекција. Минатиот месец еден член на...

Холандија ќе им врати 478 украдени артефакти на Шри Ланка и...

Многу од предметите што треба да се вратат се наоѓаат во Националниот музеј на светските култури. Шест други колонијални артефакти што ги бара Шри...

Артефакти од непроценлива вредност се губат на мистериозни „аукции“

ИЛЕГАЛНА ЗАРАБОТКА СО АНТИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА КОЛОСАЛНА ИСТОРИСКА ШТЕТА Илјадници артефакти со голема историска и финансиска вредност, вклучувајќи и предмети земени од гробови и археолошки...

Откриен храм на божицата Атина во јужна Италија

Археолозите во јужна Италија откриле урнатини на храм посветен на божицата на мудроста Атина, стар 2.500 години, како и артефакти од голема поморска битка...

Кој сѐ се перчи со артефакти од Македонија

Археолошките артефакти од Балканот постојана цел на (и)легалните колекционери Балканските земји претставуваат примамлива „дестинација“ за илегалните трговци со археолошки и уметнички предмети. Враќањето на пронајдените...

Разбиена група што крадела и во странство продавала македонско културно наследство

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по неколкумесечна предистражна постапка, донесе наредба за истрага против осум лица, кои се занимавале со...

(Видео) Криумчарените артефакти се враќаат во авганистанскиот национален музеј од САД

Артефакти криумчарени од Авганистан во САД беа вратени во Авганистанскиот национален музеј на 29 април 2021 година. Повеќе од триесет културно-историски предмети беа запленети...

Најбизарните музеи изложуваат тоалети, мумии, шпионски артефакти

Музејот за секс е отворен во 2002 година со намера да се зачуваат историјата, еволуцијата и културната важност на човечката сексуалност Постојат најразлични музејски збирки...