Ознака: Анталија

Сè уште трае спасувачката акција на жичарница во Анталија

Уште 29 патници на жичарница се уште висат во кабина во јужна Турција откако вчера се урна столб, соопштија локалните власти. Во несреќата што се...

Заев од Анталија: Итен прекин на војната во Украина

Поранешниот премиер Зоран Заев, заедно со поранешниот министер за здравство Венко Филипче, на покана на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и шефот на турската...

Османи-Петков во Анталија разговарaле за војната во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Анталија каде што учествува на Димпломатскиот форум имаше средба со премиерот Република Бугарија, Кирил Петков, соопшти МНР. На...

Османи: Целосното интегрирање на регионот е од политички, безбедносен и економски...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во рамки на учеството на Анталија дипломатскиот форум, денеска се обрати на панелот насловен „Дијалог за помирување на Балканот“,...

Лавров: Денешната средба покажа дека нема алтернатива за разговорот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Турција се сретна со неговиот украински колега Дмитриј Кулеба. Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба...

Подобро да има студен мир отколку студена војна – без договор...

Средбата меѓу министрите за надворешни работи на Русија и Украина, Сергеј Лавров и Дмитриј Кулеба заврши без договор, како што истакна Кулеба. Двајцата министри...

Надеж дека разговорите во Анталија ќе претставуваат пресвртница, и покрај отсуството...

Министрите за надворешни работи на Русија и Украина ги почнаа денеска во Анталија првите разговори на високо ниво меѓу двете земји откако почнаа оружените...

Антички артефакти во подводниот музеј во Анталија

При крај се работите на подводниот уметнички парк „Ликија-Кас“ во Анталија, каде што ќе бидат изложени копии од историски артефакти од цивилизацијата Ликија, кои...

Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина на Анталија, на југот...

Турските служби се борат со пожарите кои беснеат во Анталија

Неколку шумски пожари избувнаа во Анталија, популарна туристичка дестинација во Турција, додека ветровите го насочуваат огнот во правец на населените места, изјави локален официјален...