Ознака: андоновски

Канзас сити на Андоновски води и е непоразен по девет кола

ПРВЕНСТВО НА САД ЗА ФУДБАЛЕРКИ Канзас сити на македонскиот тренер Влатко Андоновски забележа нова победа во првенството на САД за фудбалерки, остана непоразен сезонава и...

Ничевски ме донесе пред камерите

Легендарниот Ристо Ничевски самиот го избра Андоновски за негов наследник во шаховското коментаторство. Тоа што се јавуваше пред камерите уште повеќе ја зацврсти неговата...

МИКРОДВОГЛЕД: Две мини колумни на Венко Андоновски

За вештачката интелигенција Човек што верува во вештачка интелигенција, очигледно верува дека во човекот нема божествено, креативно (демијуршко) зрно, штом машина може да ја преземе...

Господ повторно глаголи на македонски

На Денот на Светите Кирил и Методиј и Денот на автокефалноста на нашата Црква Венко Андоновски ексклузивно за „Нова Македонија“ Не можеше поблага вест да се...

Андоновски: Владата е лицемерна затоа што не го вклучи ВМРО-ДПМНЕ во...

„Во ноември месец Крешник Бектеши од позиција на министер велеше немаме енергетска криза, а го слушам вчера премиерот вели ние во ноември знаевме дека...

Андоновски: Лојд е фудбалска икона насекаде во светот

Легендарната Лојд (39) одигра 316 натпревари за САД, постигна 134 гола, има по две титули светски и олимписки првак и две награди за најдобра...

Глембаевштината е машинерија на зли и ниски побуди

Венко Андоновски за „Независне новине“ Венко Андоновски, најчитаниот и најтиражен македонски писател, моментално е во Бања Лука, поточно во Националниот театар на Република Српска, каде...

Селекторот Андоновски без загубен меч од 2019 година

ФУДБАЛ Македонскиот стратег Влатко Андоновски забележа нова голема победа со женската фудбалска репрезентација на САД против вечниот ривал Бразил. Американките беа подобри од Бразилките со...

Венко Андоновски ги изненади крагуевчани со лична приказна

Ми укажаа голема чест со тоа што во мојата книжевност препознаа мировни пораки и ставови и ми овозможија да бидам дел од познатиот „Голем...

Еволуција на репрезентацијата на САД под водство на Андоновски

ФИФА ги анализира четирите начела во работата на Андоновски, кој го израмни најдобриот почеток на мандат на еден селектор на САД со скор од...