Ознака: Анджеј Дуда

Претседателот на Полска ги помилува осудените поранешни опозиционери

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда денеска повторно ги помилува, овој пат согласно законите, двајцата правосилно осудени поранешни функционери од претходната власт, поранешниот министер за...

Бајден: НАТО можеби е најпостојаниот воен сојуз во историјата и е...

Американскиот претседател Џозеф Бајден на денешната средба со својот полски колега Анджеј Дуда го опиша НАТО како „можеби најпостојаниот сојуз во историјата“ и рече...

Дуда: Треба да сме подготвени за уште инциденти

Полска мора да биде подготвена за повеќе инциденти поврзани со руската војна во Украина, предупреди денеска полскиот претседател Анджеј Дуда, цитиран од ДПА. - За...

Пендаровски во Варшава одликуван со Орден на Белиот Орел, претседателот Дуда...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Варшава со државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, со што започна неговата...

Бајден: Најважно е Алијансата да остане апсолутно обединета

Американскиот претседател Џо Бајден за време на разговорот со полскиот претседател Анджеј Дуда потенцираше дека мирот во Европа е директно поврзан со стабилноста во...

Дуда: Полска отсекогаш ја поддржувала аспирацијата на Македонија за евро-атлантска интеграција

Република Полска отсекогаш ја поддржувала аспирацијата на Северна Македонија за евро-атлантска интеграција, истакна претседателот на Полска, Анджеј Дуда, за време на средбата со претседателот на...

Полскиот претседател се поклони пред гробот на Гоце Делчев

Во рамки на официјалната посета на Македонија, полскиот претседател Анджеј Дуда и неговиот домаќин, претседателот Стево Пендаровски, положија венци на гробот на Гоце Делчев,...

Дуда лично ќе се заложи за Македонија, ако Софија каже „не“...

Доколку Бугарија каже „не“ за влезот на Северна Македонија во ЕУ, јас лично ќе истапам и ќе се заложам за изготвување документ за полесно...

Пендаровски: Со меѓусебна почит и традиционално пријателство изградивме одлични односи

Средбите на македонскиот претседател Стево Пендаровски со неговиот полски колега Анджеј Дуда и придружните делегации, се во тек во Вила Водно, во рамки на...

„Рицарски крст“ на Полска за библиотекарката Марија Малгожата Мачковска

Библиотекарката на НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола, Марија Малгожата Мачковска, ја доби престижната награда „Рицарски крст - Орден за заслуги на Република Полска“...