Ознака: американско

Бајден продолжува со концептот „Купувај американско“

Покрај проширувањето на царините од трговските војни на неговиот претходник, Бајден ги удвои ограничувањата околу уредбата „Купувај американско“ што ги опфаќаат федералните набавки од...

Серијата „Слом“ на Ејч-би-о го отсликува модерното американско општество

Долгоочекуваната серија „Слом“, со Никол Кидман и Хју Грант како гламурозна двојка од Њујорк, моментно се прикажува на Ејч-би-о, а потекнува од креаторот на...

Балканот пред американско или европско сценарио?

Брзината со која регионот ќе излегува од кризата ќе зависи и од главните политички процеси што се одвиваат во светот. Аналитичарите веќе даваат процени...

Трамп: Секој напад врз нешто што е американско ќе значи уништување...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска се закани дека ќе го нападне Иран, во знак на одмазда, во случај на било какви напади врз нешто...

Страв од кинеска шпионажа го тресе американското здравство

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп неодамна изрази загриженост за кинеската заинтересираност за американските истражувања и технологии, во рамките на трката на државите за глобално...