Ознака: амандмани

Заврши комисиската расправа за измените на Законот за данокот на додадена...

Заврши претресот на амандманите за Законот за изменување и дополнување на Законот за данокот за додадена вредност, по скратена постапка, на денешната седница на...

Уставните амандмани нема да бидат разгледувани на денешната владина седница

Уставните амандмани нема да бидат разгледани на денешната владина седница, потврди денеска премиерот Димитар Ковачевски, иако вчера министерот за правда Кренар Лога во изјава...

Одбиен амандманот за раст на сите плати

Предлог-измените на Законот за минимална плата поминаа на собраниската Комисија за труд и социјална политика. Не беа прифатени амандманите од опозицијата за усогласување на...

ЛДП и ДОМ остро реагираат кон власта и опозицијата со поднесени...

За нас е неприфатлив предложениот праг од два процента за независни кандидати на локалните избори, нашиот предлог е прагот да изнесува 0,5 проценти, само...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 397 амандмани на предлог-буџетот

СДСМ на чело со Заев во услови на страшна здравствена, економска, образовна и национална криза, креираа гломазен и партиски, наместо развоен и граѓански буџет,...

Комисиска расправа за законот за ЈО, поднесени два амандмани

Дебатата на Комисијата за европски прашања за законот за јавно обвинителство почна со барање на опозицијата точката да се отстрани од дневен ред, бидејќи...

Рекордери за штанцање амандмани!

ПОЛИТИЧКО НАДМУДРУВАЊЕ, ОПСТРУКЦИЈА ИЛИ УРНИСУВАЊЕ НА ИНСТИТУЦИИТЕ Не може ниедна партија да има 6.000 амандмани што ќе го дополнат или дообјаснат кој било закон, тоа...

Заев: Со поднесените амандмани, од ДУИ ни даваат сериозна причина за...

Неколку илјади поднесени амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот...

Грчкиот парламент ги усвои уставните измени

Грчкиот парламент вечерва усвои девет главни уставни амандмани со кои, меѓу другото, граѓаните во дијаспората ќе гласаат во своето место на живеење, парламентот нема...

Адресирани дел од амандманите за новиот закон за Јавното обвинителство

Комисиската распара за Законот за ЈО стартуваше со педесетина амандмани. Воедно ќе се решава и статусот на СЈО, како и на Законот за совет...