Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас во приватна посета на Струмица на покана од Заев

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска е во приватна посета на Струмица, на покана на поранешниот премиер на Македонија Зоран Заев, јави дописничката на...

Грците ја изедоа погачата што ја добија во Нивици

ЗОШТО НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ГЛАСАЧИТЕ ГО ОТПИШАА СВОЈОТ ПОТПИСНИК НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, АЛЕКСИС ЦИПРАС Како поранешен премиер Ципрас успеа (се разбира со помош...

СИРИЗА почнува нова ера без Ципрас

По 15 години, грчката опозициска партија СИРИЗА ќе треба да избере нов лидер, откако Алексис Ципрас вчера соопшти дека се повлекува од позицијата, а...

Македонија ќе тонеше во нестабилност без Преспанскиот договор, смета Ципрас

Поранешниот грчки премиер и лидер на партијата Сириза, Алексис Ципрас, вели дека без Преспанскиот договор, Западен Балкан ќе беше во многу полоша ситуација, како...

Ципрас реизбран за лидер на СИРИЗА

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, за време на вчерашните партиски избори, беше реизбран за претседател на партијата, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас немаше...

На Заев и Ципрас им е врачена Меѓународната награда за мир

Премиерот Зоран Заев и на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска на церемонија организирана во Мунстер, Вестфалија, ја примија Меѓународната награда за мир на...

Заев денес ќе ја прими Меѓународната награда за мир на Вестфалија

Во 11 часот почнува церемонијата по повод врачувањето на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер на...

На Заев и Ципрас ќе им биде врачена Меѓународната награда за...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде што утре, на свечена церемонија, ќе му биде...

ЕУ да испорача кон Македонија за да се спречи засилувањето на...

Средба Заев - Ципрас Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи остварија средба со поранешниот премиер...

Руската вакцина ги судри Мицотакис и Ципрас

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис влезе во расправија со опозицискиот лидер Алексис Ципрас поради прашањето дали Грција треба да ја нарача руската вакцина „спутник“, настрана...