Ознака: Алексеј Навални

Руската полиција ja уапси новинарката што го сними последното видео на...

Новинарката што го сними последното видео на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални пред неговата смрт, Антонина Фаворскаја е во притвор, јавија денеска светските медиуми. Фаворскаја...

Сојузниците на Навални обвинуваат: Властите оневозможуваат да изнајмиме погребно возило

Сојузниците на рускиот опозиционер, Алексеј Навални, кој почина во средината на февруари, денеска соопштија дека се блокирани сите нивни обиди да ангажираат погребно возило...

Јулија Навална пред ЕП во Стразбур: Ќе направам сѐ за да...

Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј Навални за Русија на иднината, изјави денеска неговата сопруга Јулија пред европратениците во Стразбур....

Телото на Навални предадено на неговата мајка

Телото на рускиот опозиционер Алексеј Навални е вратено на неговата мајка, соопшти неговата портпаролка Кира Јармуш на Х. - Људмила Ивановна сѐ уште е во...

Вработени во културата и медиумите во Русија ги повикаа властите да...

Повеќе од дваесет вработени во културата и медиумите во Русија ги повикаа властите да го предадат телото на опозицискиот активист Алексеј Навални на неговото...

Изјава на високиот претставник во име на Европската Унија за смртта...

ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА ВО СКОПЈЕ ПИСМЕНО СЕ ОБРАТИ ДО РЕДАКЦИЈАТА НА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ЗА ОБЈАВУВАЊЕ НА ИЗЈАВАТА НА ЖОЗЕП БОРЕЛ, ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА...

Руски дипломати повикани на разговори ширум ЕУ поради смртта на Навални

ЕУ го повика рускиот вршител на должност во Брисел во врска со смртта на Навални, истото го направија и неколку земји од ЕУ. Европската Унија...

Песков без одговор кога телото на Навални ќе биде предадено на...

Кремљ нема информации кога телото на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во затвор, би можело да му биде предадено на неговото семејство...

Реакции по смртта на рускиот опозиционер Навални

По информациите за смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој според руската Федералната казнено-поправна служба, починал во затворската колонија каде ја издржувал казната, реагираа...

Русија треба да му пружи медицинска помош на Навални, смета Германија

Русија треба веднаш да му пружи медицинска помош на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е во затвор две години и чие здравје е влошено,...