Ознака: александар даштевски

Даштевски: Можеме да кажеме дека цензусот е исполнет, имавме успешни, фер...

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски вечерва на прес-конференција оцени дека денешните двојни избори - вториот круг од претседателските избори и парламентарните...

Граѓаните ќе можат само еднаш да дојдат на гласање за двојните...

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски во интервју за МИА вели дека интензивно се работи на подготовките за вториот круг од претседателските...

Даштевски: Излезноста во дијаспората околу 50 отсто до 17 часот, треба...

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека поминал мирно денешниот изборен ден за претседателските избори, на кој гласаа болните и...

Целосно сме подготвени за претседателските избори, ако се појавуваат проблеми ќе...

Државната изборна комисија (ДИК) е целосно подготвена за спроведување на утрешните претседателски избори, изјави денеска на седница претседателот на ДИК Александар Даштевски. - Целосно сме...

ДИК предлага да се гласа и со пасошите со „Република Македонија“...

Со преодна одредба во Изборниот законик Во Изборниот законик да се стави преодна одредба според која, на претстојните избори, и во земјава и во странство,...

ДИК може да функционира и со шест члена, одлуките ќе бидат...

Државната изборна комисија може да функционира со шест члена, тоа е согласно Деловникот, изјави денеска претседателот на ДИК Александар Даштевски, одговарајќи на новинарски прашања...

Двојните избори ќе нѐ чинат најмалку 12 милиони евра, истакна Даштевски

Двојните претседателски и парламентарни избори ќе нѐ чинат околу 12 милиони евра со тендеција оваа сума да се зголеми најмалку до 15 милиони евра,...

Да се избере седмиот член на ДИК, да не оставаме црна...

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски вели дека за нив не е од суштинско значење избирањето на седмиот член на Комисијата, но дека...

Даштевски : Гласање во мирна атмосфера, мали технички пропусти во Тетово

Претседателот на Државнат изборна комисија Александар Даштевски, неговата заменичка Дитмире Шеху дојдоа во Тетово на увид на гласањето за вонредните избори за членови на...

Во вториот круг гласањето се одвива побрзо, нема чекање во редици

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Алесандар Даштевски, соопшти дека одзивот е поголем во однос на првиот круг од изборите и во пресекот до...