Фото: Пиксабеј

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека ќе ја поддржува Украина толку колку што е потребно и го претстави најновиот пакет воена поддршка, кој го вклучува системот за противвоздушна одбрана „Патриот“, оклопни транспортери и големи количини. муниција, но не и врвниот борбен тенк на американската армија, „М1 Абрамс“.

На состанокот во воздухопловната база Рамштајн во југозападна Германија на министрите за одбрана и началниците на генералштабовите на армиите на членките на НАТО и земјите партнери, за понатамошната помош за Украина, Остин рече дека во „турбулентни времиња може да се види одлучност и единство на таа контактна група“.

– Кога Путин ја започна својата непромислена инвазија пред неколку месеци, мислеше дека светот ќе го сврти погледот. Тој не сметаше на храброста на украинскиот народ – рече Остин.

Тој рече дека неколку земји од Европската Унија продолжуваат да помагаат во вооружувањето на Украина. Тој изјави дека Германија ќе го обезбеди системот за противвоздушна одбрана „Патриот“, а помагаат и други земји, меѓу кои Франција, Канада и Полска. Во плановите на Германија да испрати помош во Украина воочено е уште едно значајно отсуство на нивниот главен борбен тенк „Леопард 2“. Берлин досега одбиваше да даде дозвола, првично укажувајќи дека тоа ќе го стори само доколку САД испратат тенкови „Абрамс“.

– Ова е клучен момент за Украина. Русија се регрупира и регрутира. Ова не е време за забавување. Украинскиот народ нè гледа, Кремљ нè гледа и историјата нè набљудува – рече Остин на отворањето на состанок.