Фото: Принтскрин

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека доколку не победи на претседателските избори во ноември, тоа веројатно ќе биде крај на американската демократија.

Говорејќи пред приврзаниците на митинг во Охајо, тој повтори дека неговиот изборен пораз во 2020 година е резултат на измама.

– Ако не победиме на овие избори, мислам дека во оваа земја веќе нема да ги имате – рече Трамп во Охајо.

Трамп, кој е обвинет во американската сојузна држава Џорџија дека се обидува да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година, оваа недела на републиканските избори освои доволно делегати за да ја добие партиската номинација.