Фото: Твитер/Ентони Блинкен

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е позитивен на коронавирусот и има благи симптоми, соопшти Стејт департментот.

Хина ја пренесува Белата куќа во веста дека дека американскиот претседател не бил негов близок контакт.

-Државниот секретар ќе се изолира дома и виртуелно ќе работи. Тој со нетрпение очекува да се врати во Стејт департментот и да ги продолжи своите должности и патувања што е можно поскоро – се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Шефот на американската дипломатија беше целосно вакциниран, вклучително и со засилена доза, а неколку дена не се видел ни со претседателот Џо Бајден.

-Американскиот претседател не се смета за близок контакт на Блинкен – изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.