фото: Принтскрин

Таткото на ученикот Н.Ж. (17), кој на 9 ноември во Техничкото училиште во Трстеник повлече столче на наставничка, пријавил дека неговиот син синоќа се обидел да се самоубие, дознава „Новости“ од повеќе извори.

Како што е соопштено, ученикот кој Вишото јавно обвинителство во Крушевац го гони за тежок инцидент и за кој директорот претходно предложил исклучување од училиштето, се обидел да се обеси.

Итната медицинска помош од Трстеник брзо пристигнала на местото на настанот во селото од каде што е ученикот и тој во свесна состојба бил пренесен во болницата во Крушевац. Околу 1 часот по полноќ бил примен во шок-собата на Одделот за интензивна нега во Крушевачката општа болница и неговата состојба е стабилна, пишува „Новости“.

Минатата недела Вишото јавно обвинителство во Крушевац поднесе барање за поведување претходна постапка против Н.Ж. и И.К.(17), а барањето за постапката, како што е наведено во обвинителството, „ оди во насока на кривичното дело злоупотреба и тортура, извршено како соизвршител“.

Пред Основното јавно обвинителство Трстеник е поведена постапка против третиот учесник во настанот М.М.(18), кој исто како И.К го снимал целиот инцидент во училницата.

Директорот на Техничкото училиште во Трстеник, Милан Глиџиќ, претходно донесе одлука за исклучување на двајца ученици Н.Ж. и М.М., кој го одобри предлогот на Наставничкиот совет, кој беше едногласно усвоен на седницата на 23 ноември.

Професорката Марија Стевановиќ била жртва на насилство во училницата, кога Н.Ж. и го повлекле столот, додека М.М и И.К снимале со своите мобилни телефони, а потоа тоа видео го дистрибуирале на социјалните мрежи.