Фото: Принт-скрин

Поддржувачи на партијата ВМРО, предводени од партиските копретседатели Ангел Џамбаски и Александар Сиди, протестираа пред куќата на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, во софиската населба Банки.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, од информациите на локалните медиуми, причината е одлуката на поранешниот премиер Бојко Борисов и неговата партија, која е главна опозициска сила во бугарското Народно собрание, да поднесат предлог-одлука за одобрување на преговарачката рамка предложена од француското претседателство за членство на Македонија во ЕУ.

Пратеници на ГЕРБ пристигнаа на протестот па дојде до расправија меѓу двата табора, по што имаше обвинувања за искинати маици и земање мобилни телефони.

Ангел Џамбазки праша како до вчера позицијата на ГЕРБ била непоколеблива, како што заедно ја разработувале за време на нивното заедничко владеење, и праша што се случува од синоќа?

– Што направи Скопје? Ништо. Овие луѓе ни се смеат, ни се потсмеваат – рече тој.