Фото: Илустрација/Принтскрин

Невреме со појава на град го зафати подрачјето на Кварнер во Хрватска, односно областа Нови Винодолски, Цриквеница и делови од островот Крк.

По една недела со температури на воздухот значително повисоки од просечните за овој период од годината, за време на викендот стана постудено, а од запад пристигна циклон со поизразени врнежи во областа Кварнер. Во саботата попладне имаше невреме со грмежи. Во областите Цриквеница и Винодол 15 минути паѓал град и ги побелел улиците.

Дождот во пониските предели премина во снег и лапавица во највисоките делови на Горски котар, така што малку снег падна на Платка и во Бегово Раздоље. Но, не е доволно за да се создаде снежна покривка. На Платка штотуку е најавен крајот на зимската сезона, која траеше од првиот снег во ноември минатата година, а викендов е прва во сезоната пролет-лето.

Зголемување на облачноста од запад во сабота попладне и навечер најави Државниот хидрометеоролошки завод. Се очекуваат пообилни врнежи од дожд и пороен дожд со грмежи, особено во северниот дел на Јадранот и Горски Котар.